Jak wybrać pościel idealną? Czym różni się pościel bawełniana od poliestrowej?

Komfortowy i regenerujący sen wymaga specjalnej oprawy, dlatego warto świadomie wybrać najlepszą pościel. Zarówno naturalne tkaniny jak i te syntetyczne znajdują swoich zwolenników, bo każdy rodzaj materiału, z którego wykonana jest pościel, ma swoje unikalne cechy. Jak wybrać zestaw pościelowy, który spełni nasze oczekiwania i posłuży przez długi czas w świetnym stanie?

Jak sprawdzić jakość pościeli?

Wszelkie tekstylia dopuszczone do obrotu w Polsce powinny mieć wszytą metkę z informacją o składzie materiału, o warunkach prania, prasowania, czy też konserwacji. Przestrzeganie zaleceń producenta powinno gwarantować, iż dana tkanina posłuży w niezmienionym stanie przez długi czas, jednak praktyka czasem pokazuje coś innego. Sklepy internetowe zdają sobie sprawę z tego, iż coraz więcej osób poszukuje pościeli z konkretną zawartością danego surowca, dlatego często oprócz składu, szeroko opisują właściwości danego materiału pościelowego. Informacje o składzie należy czerpać z metki, ale warto poczytać również opinie o danej pościeli, gdyż materiał materiałowi nie jest równy. Oprócz składu może się różnić jakością wykończenia i gramaturą. Im bardziej gęsty splot i grubsze włókna, tym większa gramatura (ciężar jednego metra kwadratowego materiału). Przy wyborze pościeli istotna jest także jakość użytych barwników, a nawet zamka, czy guzików. Kupując pościel stacjonarnie najlepiej po prostu dotknąć kawałka tkaniny i sprawdzić, czy dany egzemplarz spełnia nasze oczekiwania.

Pościel z naturalnym składem, czy poliestrowa?

Najczęściej do szycia pościeli wykorzystuje się materiały pochodzenia roślinnego:

– bawełnę, która jest chyba najpowszechniej stosowana przy produkcji pościeli,

– len, który jest przewiewny, ale dość wymagający i kosztowny. Ze względu na skłonność do gniecenia się, nie każdemu przypadnie do gustu taka estetyka.

– flanelę, czyli solidną tkaninę wykonaną z bawełny, która dzięki świetnemu zatrzymywaniu ciepła sprawdzi się w zimie. 

W opisach produktów często można się spotkać również z określeniem “bawełna satynowa”. Jest to bawełna o szczególnym splocie włókien. Dzięki specjalnej technologii tkania materiał ten jest śliski i przyjemny, a w dotyku przypomina satynę. Wszystkie powyżej wymienione materiały są zdrowe, a także pozwalają skórze oddychać. Niestety niektóre z nich w porównaniu z materiałami syntetycznymi szybciej tracą kolor i znacznie bardziej się mną. Dlatego producenci pościeli niekiedy łączą materiały naturalne z syntetycznymi, takimi jak poliester, czy wiskoza. 

Jeżeli chodzi o pościel wykonaną w całości z poliestru, to również ona ma spore grono zwolenników. Dobrej jakości poliester mniej się wyciera, pięknie utrzymuje kolory i szybko schnie. Współczesna technologia jest tak zaawansowana, że z powodzeniem może konkurować z naturalnymi włóknami.